Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Vahastu rändrahn = Vahastu SuurkiviVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaVahastu rändrahn; Vahastu suurkivi (KLO4000990)
NimiVahastu rändrahn = Vahastu Suurkivi
AsukohakirjeldusRapla maakond, Juuru vald. Vahastu küla (Suurekivi küla). Türi - Juuru mnt ääres, Põllika teeristist 300m Juuru poole.
KaitseVahastu Suurkivi on võetud riikliku kaitse alla vabariikliku tähtsusega objektina 2.03.1959. a. Säilitada senine kaitse.

KirjandusKirjandus: Mahtra Rohelise Vööndi Metsamajandi järelvalvepiirkonna looduskaitseobjektid. Koostaja M. Raid. Eesti Metsakorralduse Keskuse käsikiri. Tallinn, 1985..
IseloomustusVäga suur leivapätsi kujuline siledapinnaline hallikasroosa keskmiseteraline graniitrahn, mis sisaldab pegmatiidisooni. Mõõtmed: pikkus 10 m, laius 6 m, kõrgus 2,7 m ja ümbermõõt 28,5 m. Pikitelje asimuut - 300o. Lael on pragusid ja piki harja kulgev vagu pikkusega 2 m, laiusega 80 cm ja sügavusega 30 cm. Selle põhi on keskelt liudjas, nii et vihmavesi püsib sees. Siin on ka mulda. Hiljuti on lohu servast väike tükk ära tulnud - näha värske kivimi pind. Rahnu lae kagupoolses osas esineb teine piklik lohk, mis on väiksem. Rahnu peal kasvab sammalt vähe, seda vaid kohati pragudes. Loodepoolsest otsast on suur kivitükk pragude järgi eraldunud, mis jättis siia vaosarnase süvendi.
SeisundHea. Juures on betoonist looduskaitse tähis (nr 167) ja silt "Vahastu Suurkivi"
TähtsusTeaduslik, maastikuline, õppeotstarbeline. Rahvajutu järgi muistne ohvrikivi.
UuritusVahastu rändrahnu on uurinud J. Lunts (1936), J. A. Ehrenpreis (1939; foto), H. Viiding (1954), M. Raid (1981). J. Lunts märgib, et kivi peal on 2 inimese jälje sarnast süvendit.
14.07.1992.a uurisid rahnu ja tegid looduskaitselise revisjoni Ü. Heinsalu ja E. Pirrus. Viimane ka pildistas.
LoodusobjektRändrahn, kivi
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiRapla maakond, Rapla vald, Suurekivi küla