Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Tuduküla rändrahnVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaTuduküla rändrahn (KLO4001014)
NimiTuduküla rändrahn
AsukohakirjeldusTudu alevikust 1,7 km lôunas Tuduküla metskonna Vabriku vahtkonna metsavahikohast ligi 0,5 km loodes metsakvartalil nr. 127.
( LKR: 21.07.1998, 10:55:23 )
Kaitse<KAITSE>
Vôetud riikliku kaitse alla 1959.a. vabariikliku tähtsusega loodusmälestisena (reg. nr. 230). Säilitada objekti looduskaitse, täiendades seda ka rahnu kôrval lebavatele tükkidedele. Taastada looduskaitsesilt kivi juures, püstitada teeviidada Tudu alevikus ja Tudu - Suigu teel vana silla kohal, kust algab teerada läbi metsa kivi juurde. Puhastada teerada.

( LKR: 21.07.1998, 11:23:33 )
Iseloomustus<ISELOOMUSTUS>
Graniit, roosakas, keskmiseteraline. Pikkus 7,2 m, laius 5,8 m, kôrgus 4,3 m, ümb. maks. 21,8 m. Imposantne, korrapäratult ümara kuju, peamiselt järskude, kivi kagupoolses osas maapinna lähedal ka negatiivse kaldenurgaga külgedega teravatipuline rändrahn. Kivim on kôva, murenemisele vastupidav, kohati praguline (peamiselt rahnu ülemises osas). Vôimalik, et rahnu on kunagi tabanud välgulôôk, mis lôi kivist lahti tükid, mis lamavad selle kôrval. Rahnu pind, väljaarvatud järsu kaldega osad, on kaetud tiheda samblakattega, mis on aga kohati vist oma raskuse tôttu alla varisenud. Kivi peal esineb ka kooriksamblikke, kasvab sônajalgu, jänesekapsast, kivi-imarat. Lääneküljel paikneval terrassil, kus mulda on rohkem, esineb vaarika- ja nôgesepôôsaid. Rahn paikneb märjas kuusikus. Selle ümbruses teisi rändrahne.
Tuduküla rahnuga on seotud Kalevipoja muistendid. Ühe muistendi järgi visanud Soome Tuuslar vägilast kiviga, kui ta suikunud, kuid ei trehvanud (E.Laugaste, A.Rôôm. Kalevipoja jälgedel. Tln. 1958, lk. 12 ja E. Laugaste, E.Normann. Muistendid Kalevipojast. Tln. 1959, lk. 20). Teine muistend räägib, et rahn olla Kalevipoja visatud, kui Sorts ja ta sellid tulnud suikuvat vägimeest kiusama. Viimasel olnud taskus kulda ja kive, mida kangelane vihaga minema visanud. Esimene kivi, mille alla jäänud ka Kalevipoja kuld, olevatki Tuduküla rändrahn. Teine visatud kivi ümbermôôdu ja kivimitüübi. 1990.a. suvel tegi rahnu ülevaatuse K.Müürisepp.
KoostanudKoostanud:K. Müürisepp
18. aug. 1990.a.
(LKR: 21.07.1998, 11:14:38 )
SeisundEbarahuldav. Rahnu najal on betoonpost tammelehe ja registri numbriga. Veidi eemal näeme puu najal posti roostetanud plekksildiga, kus kiri kustunud. Puuduvad teeviidad, mistôttu rahnu leidmine ilma teejuhita on raske. Juurde viiv jalgrada ei ole kohati looduses jälgitav.
( LKR: 21.07.1998, 11:16:35 )
Tähtsus<TÄHTSUS>
Teaduslik, esteetiline, maastikuline (seotud muistenditega), ôppeotstarbeline.
LoodusobjektRändrahn, kivi
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiLääne-Viru maakond, Vinni vald, Tudu alevik