Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Emaniidu kalju ja Linnamäe kaljuVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaVõhandu jõe ürgorg (KLO1000315)
NimiEmaniidu kalju ja Linnamäe kalju
AsukohakirjeldusPõlva maakond, Veriora vald. Võhandu jõe paremal kaldal. Emaniidu kalju on Palomõisa oja suudmest 100 m allavoolu, Linnamäe kalju veel 400 m allavoolu, asetsedes Lauri veskitammist ca 50 m ülesvoolu. Paljandid on juurdepääsetavad ainult jõe poolt.
KaitseOn kaitse all maastikukaitseala üksikobjektidena. Tähistamata. Kaitse säilitada. Emaniidu kalju võiks segaduste vältimiseks tulevaste matkamaršruutide skeemidest välja jätta.
KirjandusOn leidnud ära märkimist enamikes Võhandu ürgorgu käsitlevais turismialastes ja loodusteaduslikes töödes. Peale selle on Linnamäe kaljut iseloomustatud:

Klinge J. 1884. Eine Flussfahrt auf dem Woo. Sitzungsberichte der Naturforsher Gesellschaft bei d.Universität Dorpat, lk.193-233, lk. 216.
IseloomustusVaadeldavad Burtnieki lademe Abava kihtide paljandid on kahe väikese nukina Võhandu jõe paremkalda järsakute alumises osas. Emaniidu kalju asetseb järsu kirdest loodesse pöörduva jõelooke kirdeservas, kus vee piirist 2 m kõrgusel on 8 m pikkune 2,5 m paksuse profiiliga kollaka, pruunikaspunaste vahekihtidega peeneteralise põimkihilise liivakivi paljand. Põimkihiliste seeriate paksus 10-20 cm, valdav kallakussuund 130o .
Emaniidu kalju on viimastel aastakümnetel taimestiku vohamise tagajärjel kinni kasvanud ja seda nii ülemisest kui ka alumisest servast. 1964.a. mõõdeti siin 8,6 meetriline profiil.
Linnamäe kalju on Võhandu jõe kõige kõrgema kaldajärsaku alumises osas. Järsaku kõrguseks on mõõdetud 22,8 m. Paljand on järsu, vette laskuva 10-meetrilise ulatusega nukina kirdest loodesse kulgeva jõekääru idatipus. Liivaseina kõrgus ligikaudu 8 m. Paljandi ülemises osas on valged, allpool kollakad põimkihilised liivakivid. Põimkihiliste seeriate paksus 5-25 cm, kallakussuund 195o. Seeriate piiril roostepruunid kihikesed, harvem hallikad vilgurikkad tasemed. Paljand on siledapinnaline, kulgedes mööda lõhe pinda suunaga 15o. Paljandit läbib 70-kraadilise kallakusega lõhe asimuudiga 120o .
Linnamäe kalju paljandi ulatus on viimastel aastakümnetel püsinud peaaegu muutusteta. Eelmisel sajandil oli ta üks võimsamaid paljandeid selles jõelõigus. Tema kõrgus oli võrreldav tänapäevasega, ulatus aga oli tunduvalt suurem, küündides 70 meetrini.
Sadakond meetrit Emaniidu kaljust ülesvoolu suubub Võhandu jõkke parempoolse lisaharuna Palomõisa oja. Tema raskesti läbipääsetava võsastunud kitsa kuni 10 meetri sügavuse järsuveerulise oru kallastel on 6 kollakat punakaspruunide vahekihtidega liivakiviseina kõrgusega 2 kuni 6 meetrit. Oru põhjas on rohkesti moreenist väljapestud suuremaid ja väiksemaid kive.
KoostanudA. Kleesment
SeisundEmaniidu kalju puhul halb, kuna looduslike tingimuste tõttu on hävimisohus, Linnamäe kalju puhul hea. Viimane on soodsa loodusliku paigutusega.
TähtsusRekreatiivne, teaduslik.
UuritusLinnamäe kalju oli teada huvitava loodusobjektina juba 19.sajandi teisel poolel. Mõlemad paljandid mõõdistati 1964.a. E.Varepi juhendamisel E.Hangu, E.Linkruse, E.Muuga ja L.Vassiljevi poolt. Geoloogiline kirjeldus on tehtud 1985.a. A.Kleesmenti poolt. Revisjonülevaatuse käigus 1998.a. suvel ei õnnestunud neid paljandeid külastada, sest ülalt ürgoru pervelt ei õnnestunud nendeni laskuda.
LoodusobjektPaljand (aluspõhja-)
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiPõlva maakond, Räpina vald, Himmiste küla
Põlva maakond, Räpina vald, Vareste küla