Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Maimu koobas e. Mägiste (Mäkiste) põrguhaud. PaljandVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaMaimu koobas e. Mäkiste põrguhaud (KLO4001054)
NimiMaimu koobas e. Mägiste (Mäkiste) põrguhaud. Paljand
AsukohakirjeldusPolli Katsebaas, Polli-Halliste tee äärest Pollist 3.3 km Mäkiste külas
KaitseOn riikliku looduskaitse all. Kaitse säilitada.
KirjandusKitzberg A. 1893. Maimu. Tartu, 95lk.
Jung J, Kitzberg A. 1921. Karksi org ja koopad. - M.Kampmann "Eesti kodumaa II". Tallinn, lk.111-112.
Pärnumaa. Koguteos Eesti, IV, 1930, Tartu, 762 lk.
Riisalo J. 1966. Karksi. Tallinn,72 lk.
Heinsalu Ü, Kurik E. 1967. Pôrguhauad ja pôrguaugud.Eesti Loodus,X,4,211-217.
Laugaste E, Liiv E. 1970. Muistendeid Vanapaganast. Tallinn,606 lk (lk-del 276, 325, 330-341, 363-381 ja 494-495)
Heinsalu Ü.1987. Eesti NSV koopad. Tallinn,160 lk.
IseloomustusAruküla lademe Tarvastu kihtide paljand, milles on ilus koobas. Paljanduvad kollakaspunased pôimjaskihilised keskmiselt tsementeerunud liivakivid. Pôimjad seeriad paksusega 30-50 cm on hästi välja kujunenud , kihipindadel sageli Fe-hüdroksiidsed kiled, värvustoon vaheldub kihiti (1-5 mm) kollakast tumevioletini. Koopa seintel, eriti koopaava vastasseinas on rohkesti kihilisust lôikavaid valge liiva pesi. Pesad valdavalt ümmarguse , harvem korrapäratu kujuga ja läbimôôduga kuni 20 cm. Paljandi pikkus piki nôlva 7m, kôrgus 3,5 m.
Peaaegu kogu paljandi vôtab oma alla koopaava laiusega 5 m ja kôrgusega 2,5 m. Koobas kujutab endast ruumikat grotti laiusega 12,5 m, sügavusega 6,5 m ja kôrgusega keskosas kuni 3 m, vôttes enda alla ligikaudse pindala 69 m2. Koobas on seest kuiv, kuigi teke on ilmselt esialgu olnud sufosiooniline. On küllaltki tôenäoline, et seda on inimkäte poolt laiendatud. Tänapäeval eksisteerivas koopas, mis on peaaegu muutmatul kujul säilunud viimased 50 aastat, kaevamisjälgi ei leidu.
Koopas voolanud oja kohta on märkmeid mitmes selle kohaga seotud muistendis, kus seda on seotud Vanapagana elukohaga ,kes sôbrutses Karksi ja Koodioru vanapaganatega ja lahkus koopast siis, kui seal hakati laulma vaimulikke laule. On viiteid sellele, et koobast on sôdade ajal varjupaigana kasutanud inimesed.
Koopas voolanud allika on ilmselt matnud enda alla laest varisenud liiv. Vôimalik, et alanenud on ka pôhjavee tase, sest allikas, mis asub 40m koopasuust Halliste ürgoru poole, voolab välja ca 2 m koopa pôhjast madalamalt nivoolt.
Tuntuks on koobas saanud A.Kitzbergi jutustuse "Maimu" tegevuspaigana.
Koostanud
SeisundRahuldav. Puudub teeviit Polli-Halliste teelt. Vahetamist vajaks kannatada saanud looduskaitse silt oru veerul.Ümbrus puhas.
TähtsusTeaduslik, rekreatiivne. Aruküla lademe Tarvastu kihtide ülemise osa paljand. Hea juurdepääsuga turismiobjekt, millel on seos Eesti kultuurilooga.
UuritusKoobas oli teada juba möödunud sajandil. Üleskirjutatud muistendites on teda esmakordselt märgitud 1888. aastal. Kuigi olulise ja huvitava loodusobjektina on ta märkimist leidnud juba esoleva sajandi esimesel poolel, on teadaolev kirjeldus tehtud E.Mark-Kuriku ja A.Kleesmenti poolt 1958. aastal, 1967.a. kirjeldas paljandit ja koobast H.Viiding, vôttes proovid mineraloogiliseks analüüsiks. Koopa plaan on tehtud Ü.Heinsalu poolt. Paljandi morfomeetrilist môôdistamist tegi 1996.a. A.Vellak. 1997.a. teostati paljandi ja koopa ülevaatus A.Kleesmenti ja E.Pirruse poolt.Enamus materjalidest on Tallinnas Geoloogia Instituudis. Mineraloogilise analüüsi tulemusi on kasutatud H.Viidingu ja A.Kleesmenti Aruküla ladet käsitlevates töödes.
LoodusobjektKoobas
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiViljandi maakond, Mulgi vald, Allaste küla