Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Kisejärve liustikuline (glatsiaalne) vallistikVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaKisejärve maastikukaitseala (KLO1000313)
NimiKisejärve liustikuline (glatsiaalne) vallistik
AsukohakirjeldusVõru maakond. Misso vald. Umbes 5 km Missolt põhja pool, Tsiistre - Misso tee ääres, umb. 2 km raadiuses ümber Kisejärve.
KaitseKaitse all on kaks järvi ümbritsevat lahusmaatükki kokku umbes 500 ha. Väljaspool kaitseala vajaksid pinnavormidena säilitamist Kisejärvest edelasse jäävad Luikjärve - Kärina ja järvest kagu pool paikneva Siksala küngastikuala, samuti atraktiivne üksikvall kaitseala lõunapiirist väljaspool.
IseloomustusKorrapäratu põhikujuga ja lainja harjajoonega enamasti kuni 10 m kitsad vallid soostunud tasandikul ja arvukate järvede vahel. Koostis pole täpselt teada. Esnibe nii moreenist koosnevaid kui ka veeristikkruusast pinnavorme, kus alumised setted on jämedama lõimisega kui pindmised. Kujunesid väikese liustikukeelenõo sees ebakorrapärase paigutusega irdjäälõhede täitumisel liustiku- ja jääsulamisveesetetega. Seaduspärane on, et kumera põhikujuga vallide puhul on nende sisemised nõlvad nõgusa profiiliga ja laugemad kui välised nõlvad.
Kisejärve ümbruse pinnamood ja maastik on kontrastselt erinev suurkünklikust pinnamoest mõni kilomeeter põhja pool. Ala on kaetud soostunud ja soometsaga. Vaheldust pakuvad arvukad järved. Metsarajad ja teed jälgivad vallide harjasid.
SeisundSuhteliselt hea. Kohati metsa väljaveoteedega vallide pinda rikutud.
TähtsusMaastikuline, puhkemajanduslik, teaduslik. Näide liustiku nõo piires irdjäälõhede täitumisel kujunenud pinnavormidest. Kergesti juurdepääsetav.
Uuritus1976. aastal uurinud (mõõdistanud ja teinud kaeveid) R. Karukäpp. Praegust seisundit hindas 15.08.98.a. R. Karukäpp.
LoodusobjektKuppelmaastiku elemendid
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiVõru maakond, Rõuge vald, Hürsi küla
Võru maakond, Rõuge vald, Kärinä küla
Võru maakond, Rõuge vald, Missokülä küla
Võru maakond, Rõuge vald, Põdramõtsa küla
Võru maakond, Rõuge vald, Põnni küla
Võru maakond, Rõuge vald, Savioja küla