Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Suur-Paljassaare rahnVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaPaljassaare hoiuala (KLO2000168)
NimiSuur-Paljassaare rahn
AsukohakirjeldusPaljassaare poolsaare tipu parempoolse haru - nn Suur-Paljassaare idarannal, poolsaare tipust 110 m lõuna pool, murrutusastangu jalamil, veepiirist 5 m eemal, rannarahnustiku vööndist kõrgemal, kallakpinnal.
Eemalt pole nähtav, ka temast kõrgel astanguäärel kulgevalt teelt võsa tõttu mitte. Hõlpsam juurdepääs piki rannajoont (rahn paistab eemalt hästi vaid üle lahe, Väike-Paljassaare neemelt).

Asukoht: Eesti Põhikaart (09.02.2006 Anu Jürgenson)
KaitseEi ole looduskaitse all. Tavalise tüüpkivimina ei oma erilist tähendust, kuid soovitav säilitada maastikuelemendi ja rannaorientiirina.
IseloomustusPüstiste külgede ja kaarjalt ümarakontuurilise laega rahn. lae üleminek külgedeks terava lainelise kõverjoonena, mille tingivad värsked murded püstistel külgedel, eriti lõunapiiridel. Põhjaküljel näha nurklike astmetena rahnu sisse suunduv roosaka peeneteralise apliitse (?) graniidi soon, mis lõunaküljele ei jõua - nähtavasti suidub.
Rahn ise pruunikashallist piiterliidi tüüpi rabakivigraniidist.
5,6x4,8x2,4 m, ümbermõõt - 15,6 m.

Rahnust ca 500 m idakagus, Suur- ja Väike-Paljassaart eraldavas lahesopis - nn. Vahehaagis paikneb madalas vees rikkalik väikerahnudest kivikülv, mis madala veeseisu korral on juurdepääsetav. Selles külvis on näha üks suurem, kuid suhteliselt madal (1,5-2,0 m) ümarkontuuriline nn. Lahesopirahn, mille ümbermõõt võib ulatuda 15-20 m-ni. Rahn on lähemalt uurimata, mudase merepõhja tõttu nõuab see erivarustust.
KoostanudE. Pirrus 2.09.1997
SeisundRahuldav.
TähtsusMaastikuline, orientiir rannal.
UuritusE. Pirrus - 2.09.1997.a. - mõõdistamine, kivimäärang, põhiplaani koostamine.
LoodusobjektRändrahn, kivi
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiHarju maakond, Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa