Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Soometsa soo = Maarjapeakse sooVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaLuitemaa looduskaitseala (KLO1000282)
NimiSoometsa soo = Maarjapeakse soo
AsukohakirjeldusTahkuranna vald. Surju külast 8 km lääne pool
KaitseVeesäilitusala. asub osaliselt Rannametsa-Soometsa MKA-l (1992.a.).
IseloomustusSoo üldpindala on 1631 ha, sellest turbamaardlat 1148 ha. Levib madalsoo- (750 ha) ja rabalasund (881 ha); toitub sademetest eesvooluks on Timmkanal. Tekkis mineraalmaa soostumisel, turba lamamiks liiv ja moreen. Turba paksus on kuni 6,8 m, turbavaru (3,7 milj. t.) on arvel aktiivse reservvaruna. Rabaalal levib puisraba, älvestel kasvab jõhvikat.
Tegemist on tundliku veerereziimiga alaga, kus soo- ja maapinnalähedane põhjavesi on hüdrauliliselt seotud, soo tuleks jätta veeasäilitusalaks. geoloogiakeskus soovitab pärast goloogiliste uuringute läbiviimist maardlat alusturba tootmiseks. sel juhul tuleks tootmisväljak rajada soo lõunaossa, kus turba lamamiks on moreen ning põhjaosa jätta looduslikuks (lamamiks liiv, veereziim väga tundlik).
Osa soost asub Rannametsa-Soometsa MKA-l.
SeisundHea
TähtsusVeekaitseline
UuritusEestio Geoloogiakeskuse turbavarude otsingu- ja otsinguhinnangulised tööd pärnu maakonnas aastatel 1983-1986 ning täiendavad uuringud 1987-1989.a.
geoloogia Instituudi uuringud 1993.a. Häädemeeste valla veekaitseskeemi koostamisel uuriti soovee kaitstust ja keemilise koostise kujunemist.
LoodusobjektSood
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiPärnu maakond, Häädemeeste vald, Soometsa küla
Pärnu maakond, Häädemeeste vald, Võidu küla
Pärnu maakond, Saarde vald, Ilvese küla