Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Nõmme liivikVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaLoodi looduspark (KLO1000241)
NimiNõmme liivik
AsukohakirjeldusViljandi maakond. Paistu vald. Viljandist umb. 5,5 km Mustla poole, Pirmastule viivast teeristist ja Viljandi - Mustla maanteelt algav ning idakirdesse kulgev 2km pikkune ja 200 - 300 m vöönd, mis hõlmab ka Nõmme järve.
KaitseOn Loodi looduspargi kaitsevööndina kaitse all.
KirjandusOrviku, K. 1935. Viljandimaa aluspõhi ja pinnakate. Tartu Ülikooli Geoloogia Instituudi Toimetused nr. 47, Tartu, 1-22.
Tammekann, A. 1939. Viljandimaa pinnakatte tekkelugu. - Koguteos "Eesti" VII, Viljandimaa, Eesti Kirjanduse Selts, Tartu, 4-10, 36-40.
Lõokene, E. 1959. Sakala kõrgustiku põhjapoolse osa geomorfoloogia. - Tartu Ülikooli Toimetised. 75. Töid Eesti geoloogia alalt, I. Tartu, 119-148.
IseloomustusKünklik liivane, enamjaolt metsastunud ala. Küngaste kõrgemad tipud ulatuvad üle 75 m ü.m.p., maksimaalselt 88,2 m. Lainjalaeliste küngaste suhtelised kõrgused pole eriti suured, ulatudes harva üle 5 m. Ida poole küngastik aheneb lauge lainja harjaga vallitaoliseks pinnavormiks, mille kagupoolne, oruga piirnev nõlv on järsem. Pinnavormid koosnevad pindmises osas peenliivast, kohati tolmjast peenliivast.
Liiviku kujunemine on tõenäoliselt seotud hilisjääaja liustikulõhedega ja sulavete tegevusega lähedal asunud orgudes ja orundites (Pirmastu, Raudna, Viljandi). Hiljem on liivaala allunud luidestumisele, mille ulatus ja osatähtsus pinnamoe lõplikul kujunemisel pole veel päris selge.
Maantee ja Nõmme järve vahelise ala väiksemad pinnavormid on tiheda motoradade võrgu poolt rikutud.
KoostanudR.karukäpp
SeisundRahuldav. Maantee ja Nõmme järve vahelisel alal on pindmine osa motoradadest kahjustatud.
TähtsusMaastikuline, puhkemajanduslik, teaduslik: hilisjääaegsete sulavete ja tuuletegevuse liitvorm, mis vajaks edasist uurimist.
UuritusKonkreetseid uuringud Nõmmeliiviku kohta teada pole. Sakala kõrgustiku geoloogiat ja pinnamoe kujunemist on uurinud 1930-ndatel aastatel K. Orviku ja A. Tammekann, hiljem E. Lõokene. Praegust seisundit hindas 02. aug. 1997.a. R.Karukäpp.
LoodusobjektTuulesetted (luited)
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiViljandi maakond, Viljandi vald, Kibeküla küla
Viljandi maakond, Viljandi vald, Lolu küla
Viljandi maakond, Viljandi vald, Mäeltküla küla
Viljandi maakond, Viljandi vald, Rebase küla
Viljandi maakond, Viljandi vald, Vardja küla