Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Roio paeVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaAhja jõe ürgoru maastikukaitseala (KLO1000452)
NimiRoio pae
AsukohakirjeldusPõlva maakond, Vastse-Kuuste vald. Ahja jõe paremal kaldal Koorvere-Akste maanteel asuvast Kiidjärve sillast ca 400 m allavoolu. Juurdepääsuks tuleb mööda silla juurest algavat ja varsti metsa suunduvat jalgrada minna allavoolu ca 500 m ning seejärel laskuda paljandi allavoolu otsast järsku veeru mööda jõeni, kust paljand on peaaegu pooles ulatuses juurdepääsetav.
KaitseOn kaitstav maastikukaitseala üksikobjektina. Tähistamata. Kaitse säilitada.
KirjandusOn leidnud kajastamist mõnedes spetsiaalsetes Ahja jõe ürgorgu käsitlevais loodusteaduslikes ja turismialastes töödes. Peale selle võib tema kohta andmeid leida:

Mark E. 1952. Uusi artrodiiriliike Tartu lademest. Diplomitöö. Tartu, 92 lk, lk. 58. (käsikiri)
Iseloomustus30 m pikkusel kaldajärsakul paljanduvad Burtnieki lademe Härma kihistiku hallikas- ja kollakasvalged liivakivid üksikute õhukeste pruunika liivakivi vahekihtidega. Kihilisus vaevumärgatav. Paljandi kõrgus ulatub keskosas 5 meetrini. Ülesvoolupoolne paljandi osa on orienteeritud mööda sammaldunud siledat lõhepinda suunaga 30o, allavoolupoolne osa on aga jõest eraldatud taimestikuribaga ning oma kaldus asendi tõttu on kaldalt hästi juurdepääsetav.
Paljandi kohal olev kõrge ürgoru perv kannab Kunnimäe nime. Siit olevat Põhjasõja ajal jälginud Ahja lahingu kulgu Rootsi kuningas või väejuht.
KoostanudA. Kleesment 16.12.1999
SeisundRahuldav. Oma mõõtmetelt on looduslike kinnikasvamis-protsesside tõttu mõnevõrra viimase 50 aasta jooksul taandunud, kuid siiski olulise paljandina säilinud.
TähtsusTeaduslik, rekreatiivne. Hästiuuritav läbilõige, mis annab lisateavet Burtnieki lademe uurimisel.
UuritusEsimene teadaolev geoloogiline lühikirjeldus on tehtud diplomitööeelsel praktikal 1951.a. E.Mark-Kuriku poolt, kes kandis paljandi ilma seda nimega seostamata diplomitöös olevale skeemile. Detailse geoloogilise kirjelduse tegi 1957.a. H.Viiding. Revisjonülevaatuse tegi A.Kleesment 1998.a.
LoodusobjektPaljand (aluspõhja-)
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiPõlva maakond, Põlva vald, Kiidjärve küla