Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Ulpe sooVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaVooremaa maastikukaitseala (KLO1000294)
NimiUlpe soo
AsukohakirjeldusJõgeva maakond. Maakonna lõunapiiril. Tabivere vald. Vooremaa maastikukaitsealal. Sood läbib Tallinn-Tartu ja Tartu-Mustvee maanteid ühendav tee. Tabivere raudteejaamast 4,5 km ida pool.
KaitseEi ole looduskaitse all. Tuleks jätta looduslikku seisundisse veesäilitusalana ja teadusuuringute objektina. Asub Vooremaa maastikukaitse alal.
KirjandusKink, H. 1988. Põllumajandus ja põhjavesi Jõgeva rajoonis. - Rmt.: Kohalike loodusvarade kasutamine ja keskkonnakaitse. Tallinn - Jõgeva, lk. 85-86.
Orru, M. 1995. Eesti turbasood. Teatmik. Tallinn, Lk. 117.
Kink, H., Andresmaa, E., Orru, M. 1998. Eesti soode hüdrogeoökoloogia. Tallinn, TA Kirjastus, lk. 118.
IseloomustusSoo asub Saadjärve ja Raigastvere suurvoorte vahelises järvenõos ning tekkis Soitsjärve loodeosa soostumisel. Soo pindala on 268 ha. Ligikaudu 2,5 m paksuse turbakihi all on 1 m paksune järvemuda kiht, mille all 3,5 m paksune järvelubja kiht. Soo toitub valg- ja põhjaveest - idaservas oli allikaid. Eesvooluks on Elistvere järv. Levib puu-pilliroo ja puu-tarnaturbast koosnev madalsoo lasund. Kuigi soo on osaliselt (79 ha) kultiveeritud, on suurem osa säilinud näitena väga tugevalt survelisest põhjaveest toituvast voortevahelisest madalsoost.
KoostanudH. Kink
SeisundRahuldav. Soo on osaliselt (79 ha) kultuuristatud.
TähtsusTeaduslik - põhjaveest väga tugevalt toituv voortevaheline madalsoo; Veekaitseline - hoiab püsivana maapinnalähedast põhjavee varu.
UuritusH. Kink jt. 1977 - melioratiiv-hüdrogeoloogilised uuringud;
Allikvee, M. Orru, 1979 - turbauuringud.
LoodusobjektSood
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiTartu maakond, Tartu vald, Elistvere küla
Tartu maakond, Tartu vald, Õvanurme küla
Tartu maakond, Tartu vald, Raigastvere küla
Tartu maakond, Tartu vald, Soitsjärve küla
Tartu maakond, Tartu vald, Valgma küla