Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Sadama paeVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaAhja jõe ürgoru maastikukaitseala (KLO1000452)
NimiSadama pae
AsukohakirjeldusPõlva maakond, Vastse-Kuuste vald. Ahja jõe paremal kaldal, Valgemetsa asulas , kuhu saab Tartu-Põlva maanteelt. Valgemetsa asula keskosas tuleb jõgi ületada mööda purret ning siis liikuda mööda paremat kallast ülesvoolu ca 300 m.
KaitseOn kaitstav maastikukaitseala üksikobjektina. Tähistamata. Kaitse säilitada.
KirjandusPeale 1968.a. on leidnud äramärkimist enamikus Ahja ürgorgu käsitlevates loodusteaduslikes ja turismialastes publikatsioonides.
IseloomustusAhja ürgoru kaldajärsaku 50 m pikkusel lõigul paljanduvad Burtnieki lademe Härma kihistiku liivakivid. Profiili kõrgus on 5 m. Ülemise 4 m ulatuses valdab kollakas liivakivi, mis vaheldub roostepunaste ja valgete kihtidega. Paljandi alumises osas valdab valge liivakivi kollaka liivakivi vahekihtidega. Selles osas on liivakivis sinaka savi veeriseid. Paljandis on liivakividel selgelt väljendunud põimkihilisus. Osa kihipindu on markeeritud vilgulehtede koondumisega.
Paljandi jalam on veepinnast 1-2 m kõrgusel. Allavoolupoolne paljandi osa kujutab endast mööda 110o-list lõhepinda kulgevat püstloodis seina, mis on osaliselt sammaldunud. Ülesvoolupoolne ots on orienteeritud mööda sammaldunud lõhet suunaga 30o .
Sadama paest 30 m allavoolu on Ahja jõe samal kaldal 15 m pikkune ja 4 m kõrgune valge põimkihilise liivakivi paljand. Liivakivid on madratsilaadse eraldisega. Piki kihipindu esinevad väikesed uurded. Paljand on jõe tasemest 3 m kõrgusel.
KoostanudA. Kleesment 26.11.1999
SeisundRahuldav kuni halb. On allunud kinnikasvamisele nii liivaseina alumises kui ka ülemises osas. Liivasein on tugevalt sammaldunud.
TähtsusTeaduslik. Ilusate tekstuuridega läbilõige.
UuritusEsimene teadaolev geoloogiline kirjeldus on tehtud 1953.a. E.Mark-Kuriku poolt. E.Kumari kandis paljandi 1968.a. maastikukaitseala skeemile. Revisjonülevaatus tehti 1998.a. suvel A.Kleesmenti poolt.
LoodusobjektPaljand (aluspõhja-)
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiPõlva maakond, Põlva vald, Kiidjärve küla