Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Pärnasalu II kivikülv ja rahnudVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaPakri maastikukaitseala (KLO1000113)
NimiPärnasalu II kivikülv ja rahnud
AsukohakirjeldusHarju maakond. Pakri poolsaare põhjatipu lähedal, tuletornist ca 500 m lõunakagusse jääva alvaritasandiku keskel asuva ida.läänesuunalise astangu jalamil, otse endise raketijuhtimise torni juures.
Hõlpsasti leitav ja ligipääsetav: varemetes torn on näha eemalt ja selle juurest möödub külatee, mis algab majaka juurde viivalt põhimaanteelt majakast mõnisada meetrit lõuna pool.
KaitseEi ole looduskaitse all. Väärib säilitamist ja tähistamist maastikukaitseala vaatlusobjektina.
IseloomustusKivikülv paikneb pärnapuistus ja on üsna hästi piiritletud 25x160 m laiusesuunalise vööndina. Läänest piirab seda majaka suunas viiv metsarada, idas sõjaväekaabli ülesvõtmisest säilinud kraavisüvend. Lõunapiiriks on astanguserv, põhjapiiriks pärnapuistu piir: sellest põhja pool esineb vaid üksikrahne.
Kivikülv on kujunenud ilmselt Litoriina mere rannaastangu murrutuslaval, kus kivirohkest Põhja-Eesti moreenist on rahnud välja pestud ja hiljem rüsijää poolt astangulise tõkke ette kokku lükatud. Kivikülvis on rohkesti erineva koostise ja sammaldumisastmega rahne, mis kohati paiknevad lausa kõrvuti. Rahnude valdav kõrgus ei ületa 1-1,5 m, ümbermõõt püsib enamasti 3-8 m piires.
Külvis on siiski ka kolm suuremat rahnu:

Pikkus Laius Kõrgus Ümbermõõt Kivim
1. Tornialune 2,4 10,0 Rabakivi. piiterliit
2. Ida Suurkivi 6,6 4,9 3,0 18,3 Graniit, porfüürilaadne
3. Ida Püstine k. 3,9 3,0 3,1 11,1 Rabakivi: piiterliit
KoostanudE. Pirrus. 18. september 2000. a.
SeisundHea
TähtsusMaastikuline, õppeotstarbeline, turistlik: hästi eksponeeritud ja hõlpsasti ligipääsetav objekt abrasiooniprotsessides töödeldud moreenist.
UuritusAlgteated H. Kink - 1999-2000. a.
Kirjeldus ja kivimimõõdistus - E. Pirrus - mai 2000. a.
LoodusobjektRändrahn, kivi
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiHarju maakond, Lääne-Harju vald, Paldiski linn